C1206T104J5RALTU
Overview of C1206T104J5RALTU
Part NumberC1206T104J5RALTU
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 0.1UF 50V X7R 1206
Price for C1206T104J5RALTU
Specification of C1206T104J5RALTU
Series
SMD COTS X7R
Package
Tape & Reel (TR)
Tolerance
±5%
Voltage - Rated
50V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Features
Ratings
COTS
Applications
High Reliability, Bypass, Decoupling
Size / Dimension
0.126"" L x 0.063"" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.035"" (0.88mm)
Capacitance
0.1µF