C1206T106K8RALTU
Overview of C1206T106K8RALTU
Part NumberC1206T106K8RALTU
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 10UF 10V X7R 1206
Price for C1206T106K8RALTU
Specification of C1206T106K8RALTU
Package
Tape & Reel (TR)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
10V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126"" L x 0.063"" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.071"" (1.80mm)
Capacitance
10µF