C1206T223K1RCLTU
Overview of C1206T223K1RCLTU
Part NumberC1206T223K1RCLTU
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 0.022UF 100V X7R 1206
Price for C1206T223K1RCLTU
Specification of C1206T223K1RCLTU
Series
SMD COTS X7R
Package
Tape & Reel (TR)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
100V
Temperature Coefficient
X7R
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Applications
High Reliability, Bypass, Decoupling
Size / Dimension
0.126"" L x 0.063"" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.035"" (0.88mm)
Lead Spacing
Lead Style
Capacitance
0.022µF