C1206T225K8RAL7800
Overview of C1206T225K8RAL7800
Part NumberC1206T225K8RAL7800
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 2.2UF 10V X7R 1206
DatasheetsDownload C1206T225K8RAL7800 Datasheet PDFPDF Icon
Price for C1206T225K8RAL7800
Specification of C1206T225K8RAL7800
Package
Tape & Reel (TR)
Capacitance
2.2 F
Tolerance
10%
Voltage - Rated
10V
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.043" (1.10mm)