C328C562JAG5TA7301
Overview of C328C562JAG5TA7301
Part NumberC328C562JAG5TA7301
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 5600PF 250V C0G/NP0 RAD
DatasheetsDownload C328C562JAG5TA7301 Datasheet PDFPDF Icon
Price for C328C562JAG5TA7301
Specification of C328C562JAG5TA7301
Status
Active
Series
GoldMax 300 Comm C0G
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
KEMET
Capacitance
5600 pF
Tolerance
5%
Voltage - Rated
250V
Temperature Coefficient
C0G, NP0
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Features
Low ESL
Ratings
Applications
General Purpose
Failure Rate
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)
0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)