C48-16R20-28P6-100
Overview of C48-16R20-28P6-100
Part NumberC48-16R20-28P6-100
ManufacturerCinch Connectivity Solutions
DescriptionCONN PLUG MALE 28POS GOLD CRIMP
DatasheetsDownload C48-16R20-28P6-100 Datasheet PDFPDF Icon
Price for C48-16R20-28P6-100
Specification of C48-16R20-28P6-100
Connector Type
Plug, Male Pins
Number of Positions
28 (Power)
Shell Size - Insert
20-28
Orientation
6
Features
Cable Clamp, Coupling Nut
Cable Opening
1.033" (26.24mm)