C48-16R20Y25P7-402
Overview of C48-16R20Y25P7-402
Part NumberC48-16R20Y25P7-402
ManufacturerCinch Connectivity Solutions
DescriptionCONN PLUG MALE 25POS GOLD CRIMP
DatasheetsDownload C48-16R20Y25P7-402 Datasheet PDFPDF Icon
Price for C48-16R20Y25P7-402
Specification of C48-16R20Y25P7-402
Connector Type
Plug, Male Pins
Number of Positions
25 (Power)
Shell Size - Insert
20-25
Orientation
7
Features
Coupling Nut
Cable Opening
1.033" (26.24mm)