C48-16R20Y39P10-402
Overview of C48-16R20Y39P10-402
Part NumberC48-16R20Y39P10-402
ManufacturerCinch Connectivity Solutions
DescriptionCONN PLUG MALE 39POS GOLD CRIMP
DatasheetsDownload C48-16R20Y39P10-402 Datasheet PDFPDF Icon
Price for C48-16R20Y39P10-402
Specification of C48-16R20Y39P10-402
Connector Type
Plug, Male Pins
Number of Positions
39 (Power)
Shell Size - Insert
20-39
Orientation
10
Cable Opening
1.033" (26.24mm)