CA3106R24-28PF80A176
Overview of CA3106R24-28PF80A176
Part NumberCA3106R24-28PF80A176
ManufacturerITT Interconnect Solutions
DescriptionCONN PLUG MALE 24POS GOLD CRIMP
DatasheetsDownload CA3106R24-28PF80A176 Datasheet PDFPDF Icon
Price for CA3106R24-28PF80A176
Specification of CA3106R24-28PF80A176
Status
Active
Series
MIL-DTL-5015, CA
Package
Bulk
Supplier
PEI-Genesis
Connector Type
Plug, Male Pins
Number of Positions
24
Shell Size - Insert
24-28
Shell Size, MIL
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature
Termination
Crimp
Fastening Type
Threaded
Orientation
N (Normal)
Primary Material
Metal
Shell Material
Aluminum Alloy
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating
Gold
Color
Olive Drab
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Material Flammability Rating
Features
Shielding
Current Rating (Amps)
22A
Voltage Rating
50V