CBD13W6M35S00Z
Overview of CBD13W6M35S00Z
Part NumberCBD13W6M35S00Z
ManufacturerPEI-Genesis
DescriptionCONN D-SUB PLUG 13POS VERT SLDR
Price for CBD13W6M35S00Z
Specification of CBD13W6M35S00Z
Status
Active
Series
CBD
Package
Box
Connector Style
D-Sub, Combo
Connector Type
Plug, Male Pins
Number of Positions
13 (7 + 6 Coax or Power)
Number of Rows
2
Mounting Type
Through Hole
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) - 13W6
Contact Type
Signal and Coax or Power (Not Included)
Flange Feature
Board Side (4-40)
Termination
Solder
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish
Gold
Contact Finish Thickness
Flash
Ingress Protection
IP65/67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Current Rating (Amps)
7.5A
Backset Spacing
Features
Voltage Rating
300V
Color
Blue
Contact Form
Machined
Dielectric Material
Polyester, Glass Filled
Wire Gauge
Contact Material
Copper Alloy
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C