CIR030R-20-27S-F80-13
Overview of CIR030R-20-27S-F80-13
Part NumberCIR030R-20-27S-F80-13
ManufacturerITT Interconnect Solutions
DescriptionCONN RCPT FMALE 14P SILVER CRIMP
DatasheetsDownload CIR030R-20-27S-F80-13 Datasheet PDFPDF Icon
Price for CIR030R-20-27S-F80-13
Specification of CIR030R-20-27S-F80-13
Status
Active
Series
CIR
Package
Bulk
Supplier
PEI-Genesis
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions
14
Shell Size - Insert
20-27
Shell Size, MIL
Mounting Type
Panel Mount
Mounting Feature
Flange
Termination
Crimp
Fastening Type
Bayonet Lock
Orientation
N (Normal)
Primary Material
Metal
Shell Material
Aluminum Alloy
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating
Silver
Color
Olive Drab
Ingress Protection
Environment Proof
Material Flammability Rating
Features
Shielding
Current Rating (Amps)
13A
Voltage Rating
500VAC, 700VDC