CIR06CF-32A-5P-F80
Overview of CIR06CF-32A-5P-F80
Part NumberCIR06CF-32A-5P-F80
ManufacturerITT Interconnect Solutions
DescriptionCONN PLUG MALE 5POS SILVER CRIMP
Price for CIR06CF-32A-5P-F80
Specification of CIR06CF-32A-5P-F80
Supplier
PEI-Genesis
Connector Type
Plug, Male Pins
Number of Positions
5
Shell Size - Insert
32-A5
Orientation
N (Normal)
Shell Material
Aluminum Alloy
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating
Silver
Color
Olive Drab
Features
Cable Clamp
Shielding
Current Rating (Amps)
80A
Voltage Rating
500VAC, 700VDC