CIR06CF-40-10PY-F80
Overview of CIR06CF-40-10PY-F80
Part NumberCIR06CF-40-10PY-F80
ManufacturerITT Interconnect Solutions
DescriptionCONN PLUG MALE 29P SILVER CRIMP
Price for CIR06CF-40-10PY-F80
Specification of CIR06CF-40-10PY-F80
Supplier
PEI-Genesis
Connector Type
Plug, Male Pins
Number of Positions
29
Shell Size - Insert
40-10
Orientation
Y
Shell Material
Aluminum Alloy
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating
Silver
Color
Olive Drab
Features
Cable Clamp
Shielding
Current Rating (Amps)
13A, 46A, 80A
Voltage Rating
500VAC, 700VDC