CIR06CF-40-A60P-F80-T12
Overview of CIR06CF-40-A60P-F80-T12
Part NumberCIR06CF-40-A60P-F80-T12
ManufacturerITT Interconnect Solutions
DescriptionCONN PLUG MALE 60POS GOLD CRIMP
DatasheetsDownload CIR06CF-40-A60P-F80-T12 Datasheet PDFPDF Icon
Price for CIR06CF-40-A60P-F80-T12
Specification of CIR06CF-40-A60P-F80-T12
Supplier
ITT Cannon, LLC
Connector Type
Plug, Male Pins
Number of Positions
60
Shell Size - Insert
40-A60
Orientation
N (Normal)
Shell Material
Aluminum Alloy
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating
Gold
Color
Olive Drab
Features
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Shielding
Current Rating (Amps)
13A
Voltage Rating
500VAC, 700VDC