CIR06CF-40A-60P-F80-T12
Overview of CIR06CF-40A-60P-F80-T12
Part NumberCIR06CF-40A-60P-F80-T12
ManufacturerITT Interconnect Solutions
DescriptionCONN PLUG MALE 60POS GOLD CRIMP
Price for CIR06CF-40A-60P-F80-T12
Specification of CIR06CF-40A-60P-F80-T12
Status
Active
Series
CIR
Package
Bulk
Connector Type
Plug, Male Pins
Number of Positions
60
Shell Size - Insert
40-A60
Shell Size, MIL
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature
Termination
Crimp
Fastening Type
Bayonet Lock
Orientation
N (Normal)
Shell Material
Aluminum Alloy
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating
Gold
Color
Olive Drab
Ingress Protection
Environment Proof
Features
Cable Clamp
Shielding
Current Rating (Amps)
13A
Voltage Rating
500VAC, 700VDC
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C