CIR06CF40A-31PF80T12
Overview of CIR06CF40A-31PF80T12
Part NumberCIR06CF40A-31PF80T12
ManufacturerITT Interconnect Solutions
DescriptionCONN PLUG MALE 31POS GOLD CRIMP
Price for CIR06CF40A-31PF80T12
Specification of CIR06CF40A-31PF80T12
Number of Positions
31
Shell Size - Insert
40-A31
Orientation
N (Normal)
Contact Finish - Mating
Gold
Current Rating (Amps)
23A
Voltage Rating
900VAC, 1250VDC