CMF551K6900BHBF
Overview of CMF551K6900BHBF
Part NumberCMF551K6900BHBF
ManufacturerVishay / Dale
DescriptionRES 1.69K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
DatasheetsDownload CMF551K6900BHBF Datasheet PDFPDF Icon
Price for CMF551K6900BHBF
Specification of CMF551K6900BHBF
Status
Active
Series
CMF
Package
Bulk
Supplier
Vishay Dale
Resistance
1.69 kOhms
Tolerance
0.1%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Composition
Metal Film
Features
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient
50ppm/C
Operating Temperature
-55C ~ 175C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)