D55342K07B120BRWS
Overview of D55342K07B120BRWS
Part NumberD55342K07B120BRWS
ManufacturerVishay / Thin Film
DescriptionRES SMD 120K OHM 0.1% 1/4W 1206
DatasheetsDownload D55342K07B120BRWS Datasheet PDFPDF Icon
Price for D55342K07B120BRWS
Specification of D55342K07B120BRWS
Status
Active
Series
Military, MIL-PRF-55342, RM1206
Package
Tray
Supplier
Vishay Dale Thin Film
Resistance
120 kOhms
Tolerance
0.1%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Composition
Thin Film
Features
Military, Non-Inductive
Temperature Coefficient
100ppm/C
Operating Temperature
-55C ~ 150C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package
1206
Ratings
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
0.033" (0.84mm)
Number of Terminations
2
Failure Rate
R (0.01%)