D55342K07B150DRS3
Overview of D55342K07B150DRS3
Part NumberD55342K07B150DRS3
ManufacturerVishay / Dale
DescriptionRES SMD 150 OHM 1% 1/4W 1206
DatasheetsDownload D55342K07B150DRS3 Datasheet PDFPDF Icon
Price for D55342K07B150DRS3
Specification of D55342K07B150DRS3
Package
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
Supplier
Vishay Dale
Resistance
150 Ohms
Tolerance
1%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Composition
Thick Film
Features
Military
Temperature Coefficient
100ppm/C
Size / Dimension
0.125" L x 0.063" W (3.18mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
0.033" (0.84mm)
Failure Rate
R (0.01%)