D55342K07B15B0RT5
Overview of D55342K07B15B0RT5
Part NumberD55342K07B15B0RT5
ManufacturerVishay / Thin Film
DescriptionRES SMD 15K OHM 0.1% 1/4W 1206
DatasheetsDownload D55342K07B15B0RT5 Datasheet PDFPDF Icon
Price for D55342K07B15B0RT5
Specification of D55342K07B15B0RT5
Package
Tape & Reel (TR)
Resistance
15 kOhms
Tolerance
0.1%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient
100ppm/C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
0.033" (0.84mm)
Failure Rate
R (0.01%)