D55342K07B16B0RWS
Overview of D55342K07B16B0RWS
Part NumberD55342K07B16B0RWS
ManufacturerVishay / Thin Film
DescriptionRES SMD 16K OHM 0.1% 1/4W 1206
DatasheetsDownload D55342K07B16B0RWS Datasheet PDFPDF Icon
Price for D55342K07B16B0RWS
Specification of D55342K07B16B0RWS
Package
Tray
Resistance
16 kOhms
Tolerance
0.1%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient
100ppm/C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
0.033" (0.84mm)
Failure Rate
R (0.01%)