DDB6U50N16W1RPBPSA1
Overview of DDB6U50N16W1RPBPSA1
Part NumberDDB6U50N16W1RPBPSA1
ManufacturerInfineon Technologies
DescriptionLOW POWER EASY AG-EASY1B-711
DatasheetsDownload DDB6U50N16W1RPBPSA1 Datasheet PDFPDF Icon
Price for DDB6U50N16W1RPBPSA1
Specification of DDB6U50N16W1RPBPSA1
Infineon Technologies
IGBT Type
Trench Field Stop
Configuration
Single Chopper
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max)
50 A
Power - Max
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.5V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max)
6.2 A
Input Capacitance (Cies) @ Vce
11.1 nF @ 25 V