DDC4024S24
Overview of DDC4024S24
Part NumberDDC4024S24
ManufacturerXP Power
DescriptionDC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 41W
DatasheetsDownload DDC4024S24 Datasheet PDFPDF Icon
Price for DDC4024S24
Specification of DDC4024S24
Status
Active
Series
DDC40 (40W)
Package
Bulk
Supplier
XP Power
Input Type
DC
Number of Outputs
1
AC Voltage - Input
DC Voltage - Input (Min)
10V
DC Voltage - Input (Max)
32V
Voltage - Output 1
24V
Voltage - Output 2
Voltage - Output 3
Voltage - Output 4
Voltage - Output 5
Voltage - Output 6
Current - Output (Max)
1.7A
Power (Watts)
41W
Voltage - Isolation
1.5 kV
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Efficiency
85%
Operating Temperature
-40C ~ 70C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Size / Dimension
2.22" L x 2.09" W x 3.58" H (56.0mm x 53.0mm x 91.0mm)