ERC551K2100BHEA500
Overview of ERC551K2100BHEA500
Part NumberERC551K2100BHEA500
ManufacturerVishay / Dale
DescriptionRES 1.21K OHM 0.1% 1/8W AXIAL
Price for ERC551K2100BHEA500
Specification of ERC551K2100BHEA500
Status
Active
Series
ERC
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
Vishay Dale
Resistance
1.21 kOhms
Tolerance
0.1%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Composition
Metal Film
Features
Moisture Resistant
Temperature Coefficient
50ppm/C
Operating Temperature
-65C ~ 175C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)