ERC551M1800BHEA500
Overview of ERC551M1800BHEA500
Part NumberERC551M1800BHEA500
ManufacturerVishay / Dale
DescriptionRES 1.18M OHM 0.1% 1/8W AXIAL
Price for ERC551M1800BHEA500
Specification of ERC551M1800BHEA500
Package
Tape & Reel (TR)
Resistance
1.18 MOhms
Tolerance
0.1%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient
50ppm/C
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)