ERC55301R00FKEK600
Overview of ERC55301R00FKEK600
Part NumberERC55301R00FKEK600
ManufacturerVishay / Dale
DescriptionRES 301 OHM 1% 1/4W AXIAL
DatasheetsDownload ERC55301R00FKEK600 Datasheet PDFPDF Icon
Price for ERC55301R00FKEK600
Specification of ERC55301R00FKEK600
Package
Bulk
Resistance
301 Ohms
Tolerance
1%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient
100ppm/C
Size / Dimension
0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)