GA0805Y123MXXBC31G
Overview of GA0805Y123MXXBC31G
Part NumberGA0805Y123MXXBC31G
ManufacturerVishay / Vitramon
DescriptionCAP CER 0.012UF 25V X7R 0805
DatasheetsDownload GA0805Y123MXXBC31G Datasheet PDFPDF Icon
Price for GA0805Y123MXXBC31G
Specification of GA0805Y123MXXBC31G
Status
Active
Series
GA
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
Vishay Vitramon
Capacitance
0.012 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
25V
Temperature Coefficient
X7R
Operating Temperature
-55C ~ 150C
Features
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive
Failure Rate
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)