GA1206Y222JBBBT31G
Overview of GA1206Y222JBBBT31G
Part NumberGA1206Y222JBBBT31G
ManufacturerVishay / Vitramon
DescriptionCAP CER 2200PF 100V X7R 1206
DatasheetsDownload GA1206Y222JBBBT31G Datasheet PDFPDF Icon
Price for GA1206Y222JBBBT31G
Specification of GA1206Y222JBBBT31G
Status
Active
Series
GA
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
Vishay Vitramon
Capacitance
2200 pF
Tolerance
5%
Voltage - Rated
100V
Temperature Coefficient
X7R
Operating Temperature
-55C ~ 150C
Features
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive
Failure Rate
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.067" (1.70mm)