GCM1885C1H472FA16J
Overview of GCM1885C1H472FA16J
Part NumberGCM1885C1H472FA16J
ManufacturerMurata Electronics
DescriptionCAP CER 4700PF 50V C0G/NP0 0603
DatasheetsDownload GCM1885C1H472FA16J Datasheet PDFPDF Icon
Price for GCM1885C1H472FA16J
Specification of GCM1885C1H472FA16J
Status
Active
Series
GCM
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
Murata Electronics
Capacitance
4700 pF
Tolerance
1%
Voltage - Rated
50V
Temperature Coefficient
C0G, NP0
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Features
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive
Failure Rate
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)