GCM1887U1H472JA16D
Overview of GCM1887U1H472JA16D
Part NumberGCM1887U1H472JA16D
ManufacturerMurata Electronics
DescriptionCAP CER 4700PF 50V U2J 0603
Price for GCM1887U1H472JA16D
Specification of GCM1887U1H472JA16D
Status
Active
Series
GCM
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
Murata Electronics
Capacitance
4700 pF
Tolerance
5%
Voltage - Rated
50V
Temperature Coefficient
U2J
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Features
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive
Failure Rate
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)