GCM2165C1H102GA16J
Overview of GCM2165C1H102GA16J
Part NumberGCM2165C1H102GA16J
ManufacturerMurata Electronics
DescriptionCAP CER 1000PF 50V C0G/NP0 0805
Price for GCM2165C1H102GA16J
Specification of GCM2165C1H102GA16J
Status
Active
Series
GCM
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
Murata Electronics
Capacitance
1000 pF
Tolerance
2%
Voltage - Rated
50V
Temperature Coefficient
C0G, NP0
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Features
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive
Failure Rate
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)