HTSW-105-05-SM-D
Overview of HTSW-105-05-SM-D
Part NumberHTSW-105-05-SM-D
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Price for HTSW-105-05-SM-D
Specification of HTSW-105-05-SM-D
Status
Active
Series
HTSW
Package
Bulk
Supplier
Samtec Inc.
Connector Type
Header
Contact Type
Male Pin
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
10
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded
All
Style
Board to Board or Cable
Shrouding
Unshrouded
Mounting Type
Through Hole
Termination
Solder
Fastening Type
Push-Pull
Contact Length - Mating
0.105" (2.67mm)
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Overall Contact Length
0.335" (8.51mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Shape
Square
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Finish Thickness - Mating
30.0in (0.76m)