HTSW-107-10-L-S
Overview of HTSW-107-10-L-S
Part NumberHTSW-107-10-L-S
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 7POS 2.54MM
Price for HTSW-107-10-L-S
Specification of HTSW-107-10-L-S
Package
Bulk
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
7
Number of Rows
1
Termination
Solder
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post
0.500" (12.70mm)
Overall Contact Length
0.830" (21.08mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)