HTSW-107-14-G-D
Overview of HTSW-107-14-G-D
Part NumberHTSW-107-14-G-D
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
DatasheetsDownload HTSW-107-14-G-D Datasheet PDFPDF Icon
Price for HTSW-107-14-G-D
Specification of HTSW-107-14-G-D
Package
Bag
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Termination
Solder
Contact Length - Mating
0.320" (8.13mm)
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0in (0.25m)