HTSW-107-14-T-D
Overview of HTSW-107-14-T-D
Part NumberHTSW-107-14-T-D
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
Price for HTSW-107-14-T-D
Specification of HTSW-107-14-T-D
Package
Bag
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Termination
Solder
Contact Length - Mating
0.320" (8.13mm)
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)