KBS-20DA-7C-35
Overview of KBS-20DA-7C-35
Part NumberKBS-20DA-7C-35
ManufacturerAVX Corporation
DescriptionBUZZER ELEMENT STD 6.6KHZ 20MM
DatasheetsDownload KBS-20DA-7C-35 Datasheet PDFPDF Icon
Price for KBS-20DA-7C-35
Specification of KBS-20DA-7C-35
Status
Obsolete
Series
KBS, Kyocera
Package
Bulk
Supplier
KYOCERA AVX
Frequency
6.6 kHz
Voltage - Input (Max)
Type
Standard
Impedance
300 Ohms
Capacitance @ Frequency
10000pF @ 1kHz
Operating Temperature
Size / Dimension
0.787" Dia (20.00mm)