KGM43JR73N682KS
Overview of KGM43JR73N682KS
Part NumberKGM43JR73N682KS
ManufacturerAVX Corporation
DescriptionCAP CER SMD
Price for KGM43JR73N682KS
Specification of KGM43JR73N682KS
Status
Active
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
KYOCERA AVX
Capacitance
6800 pF
Tolerance
10%
Voltage - Rated
1500V (1.5kV)
Temperature Coefficient
X7R
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Features
Ratings
Applications
General Purpose
Failure Rate
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)