KGM44CR71H333KV
Overview of KGM44CR71H333KV
Part NumberKGM44CR71H333KV
ManufacturerAVX Corporation
DescriptionCAP CER 0.033UF 50V X7R 1825
DatasheetsDownload KGM44CR71H333KV Datasheet PDFPDF Icon
Price for KGM44CR71H333KV
Specification of KGM44CR71H333KV
Status
Active
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
KYOCERA AVX
Capacitance
0.033 F
Tolerance
10%
Voltage - Rated
50V
Temperature Coefficient
X7R
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Features
Ratings
Applications
General Purpose
Failure Rate
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
1825 (4564 Metric)
Size / Dimension
0.180" L x 0.250" W (4.57mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.051" (1.30mm)