KGM44CR72A473KV
Overview of KGM44CR72A473KV
Part NumberKGM44CR72A473KV
ManufacturerAVX Corporation
DescriptionCAP CER 0.047UF 100V X7R 1825
DatasheetsDownload KGM44CR72A473KV Datasheet PDFPDF Icon
Price for KGM44CR72A473KV
Specification of KGM44CR72A473KV
Status
Active
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
KYOCERA AVX
Capacitance
0.047 F
Tolerance
10%
Voltage - Rated
100V
Temperature Coefficient
X7R
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Features
Ratings
Applications
General Purpose
Failure Rate
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
1825 (4564 Metric)
Size / Dimension
0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.050" (1.27mm)