M55342E11B2B40RWS
Overview of M55342E11B2B40RWS
Part NumberM55342E11B2B40RWS
ManufacturerVishay / Thin Film
DescriptionRES SMD 2.4K OHM 0.1% 1/20W 0402
DatasheetsDownload M55342E11B2B40RWS Datasheet PDFPDF Icon
Price for M55342E11B2B40RWS
Specification of M55342E11B2B40RWS
Status
Active
Series
Military, MIL-PRF-55342, RM0402
Package
Tray
Supplier
Vishay Dale Thin Film
Resistance
2.4 kOhms
Tolerance
0.1%
Power (Watts)
0.05W, 1/20W
Composition
Thin Film
Features
Military, Non-Inductive
Temperature Coefficient
25ppm/C
Operating Temperature
-55C ~ 150C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package
0402
Ratings
Size / Dimension
0.040" L x 0.025" W (1.02mm x 0.64mm)
Height - Seated (Max)
0.033" (0.84mm)
Number of Terminations
2
Failure Rate
R (0.01%)