MKP385420040JI20W0
Overview of MKP385420040JI20W0
Part NumberMKP385420040JI20W0
ManufacturerVishay BC Components/Beyshlag/Draloric
DescriptionCAP FILM 0.2UF 5% 400VDC RADIAL
DatasheetsDownload MKP385420040JI20W0 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MKP385420040JI20W0
Specification of MKP385420040JI20W0
Status
Active
Series
MKP385
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance
0.2 F
Tolerance
5%
Voltage Rating - AC
200V
Voltage Rating - DC
400V
Dielectric Material
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)
Operating Temperature
-55C ~ 110C
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial
Size / Dimension
Height - Seated (Max)
Termination
PC Pins
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)