MKP385513160JPP5T0
Overview of MKP385513160JPP5T0
Part NumberMKP385513160JPP5T0
ManufacturerVishay BC Components/Beyshlag/Draloric
DescriptionCAP FILM 1.3UF 5% 1.6KVDC RADIAL
DatasheetsDownload MKP385513160JPP5T0 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MKP385513160JPP5T0
Specification of MKP385513160JPP5T0
Series
MKP385
Package
Tray
Capacitance
1.3 F
Tolerance
5%
Voltage Rating - AC
550V
Voltage Rating - DC
1600V (1.6kV)
Operating Temperature
-55C ~ 110C
Size / Dimension
1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.772" (45.00mm)
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)