MKP385547063JPP4T0
Overview of MKP385547063JPP4T0
Part NumberMKP385547063JPP4T0
ManufacturerVishay BC Components/Beyshlag/Draloric
DescriptionCAP FILM 4.7UF 5% 630VDC RADIAL
DatasheetsDownload MKP385547063JPP4T0 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MKP385547063JPP4T0
Specification of MKP385547063JPP4T0
Series
MKP385
Package
Tray
Capacitance
4.7 F
Tolerance
5%
Voltage Rating - AC
220V
Voltage Rating - DC
630V
Operating Temperature
-55C ~ 110C
Size / Dimension
1.693" L x 0.846" W (43.00mm x 21.50mm)
Height - Seated (Max)
1.516" (38.50mm)
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)