MKP385612063JYM5T0
Overview of MKP385612063JYM5T0
Part NumberMKP385612063JYM5T0
ManufacturerVishay BC Components/Beyshlag/Draloric
DescriptionCAP FILM 12UF 5% 630VDC RADIAL
DatasheetsDownload MKP385612063JYM5T0 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MKP385612063JYM5T0
Specification of MKP385612063JYM5T0
Series
MKP385
Package
Tray
Capacitance
12 F
Tolerance
5%
Voltage Rating - AC
220V
Voltage Rating - DC
630V
Operating Temperature
-55C ~ 110C
Size / Dimension
2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.772" (45.00mm)
Lead Spacing
2.067" (52.50mm)