MKP385613063JYI2T0
Overview of MKP385613063JYI2T0
Part NumberMKP385613063JYI2T0
ManufacturerVishay BC Components/Beyshlag/Draloric
DescriptionCAP FILM 13UF 5% 630VDC RADIAL
DatasheetsDownload MKP385613063JYI2T0 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MKP385613063JYI2T0
Specification of MKP385613063JYI2T0
Package
Bulk
Capacitance
13 F
Tolerance
5%
Voltage Rating - AC
220V
Voltage Rating - DC
630V
Size / Dimension
2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.969" (50.00mm)
Lead Spacing
2.067" (52.50mm)