MKP385627025JPP4T0
Overview of MKP385627025JPP4T0
Part NumberMKP385627025JPP4T0
ManufacturerVishay BC Components/Beyshlag/Draloric
DescriptionCAP FILM 27UF 5% 250VDC RADIAL
DatasheetsDownload MKP385627025JPP4T0 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MKP385627025JPP4T0
Specification of MKP385627025JPP4T0
Capacitance
27 F
Tolerance
5%
Voltage Rating - AC
160V
Voltage Rating - DC
250V
Size / Dimension
1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.772" (45.00mm)
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)