MKP385639025JYM2T0
Overview of MKP385639025JYM2T0
Part NumberMKP385639025JYM2T0
ManufacturerVishay BC Components/Beyshlag/Draloric
DescriptionCAP FILM 39UF 5% 250VDC RADIAL
DatasheetsDownload MKP385639025JYM2T0 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MKP385639025JYM2T0
Specification of MKP385639025JYM2T0
Capacitance
39 F
Tolerance
5%
Voltage Rating - AC
160V
Voltage Rating - DC
250V
Size / Dimension
2.264" L x 0.984" W (57.50mm x 25.00mm)
Height - Seated (Max)
1.772" (45.00mm)
Lead Spacing
2.067" (52.50mm)