MKP385E2122AKFI2B0
Overview of MKP385E2122AKFI2B0
Part NumberMKP385E2122AKFI2B0
ManufacturerVishay BC Components/Beyshlag/Draloric
DescriptionCAP FILM 1200PF 10% 2KVDC RAD
DatasheetsDownload MKP385E2122AKFI2B0 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MKP385E2122AKFI2B0
Specification of MKP385E2122AKFI2B0
Series
MKP385e
Package
Bulk
Capacitance
1200 pF
Tolerance
10%
Voltage Rating - AC
700V
Voltage Rating - DC
2000V (2kV)
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.188 Ohms
Operating Temperature
-40C ~ 105C
Size / Dimension
0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)
0.535" (13.60mm)
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)