MKP385E2562AJFI2B0
Overview of MKP385E2562AJFI2B0
Part NumberMKP385E2562AJFI2B0
ManufacturerVishay BC Components/Beyshlag/Draloric
DescriptionCAP FILM 5600PF 5% 2KVDC RAD
DatasheetsDownload MKP385E2562AJFI2B0 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MKP385E2562AJFI2B0
Specification of MKP385E2562AJFI2B0
Series
MKP385e
Package
Bulk
Capacitance
5600 pF
Tolerance
5%
Voltage Rating - AC
700V
Voltage Rating - DC
2000V (2kV)
ESR (Equivalent Series Resistance)
469 mOhms
Operating Temperature
-40C ~ 105C
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)