MTSW-103-28-T-S-930-002
Overview of MTSW-103-28-T-S-930-002
Part NumberMTSW-103-28-T-S-930-002
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
DatasheetsDownload MTSW-103-28-T-S-930-002 Datasheet PDFPDF Icon
Price for MTSW-103-28-T-S-930-002
Specification of MTSW-103-28-T-S-930-002
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
3
Number of Rows
1
Row Spacing - Mating
Number of Positions Loaded
2
Mounting Type
Through Hole
Contact Length - Mating
0.930" (23.62mm)
Contact Length - Post
0.100" (2.54mm)
Overall Contact Length
1.130" (28.70mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Finish Thickness - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55C ~ 105C
Current Rating (Amps)
3A